pon, Lis 30, 2020

Pamiętam jak Ronaldinho wprowadzał kiedyś do grania na wysokim poziomie Leo Messiego. Jak widzę obecnie występy Anusa Fatiego w FC Barcelonie, przypominają mi się czasy początków Argentyńczyka. Młody Hiszpan na pewno w tym momencie uważany jest za dużą nadzieję Dumy Katalonii, śmiało można stwierdzić, że ma duże szanse spełnić pokładane w nim oczekiwania. Należy pamiętać jednak, że nie pierwszy raz spotykaliśmy się już z takimi piłkarzami.

Do tej pory można było pomyśleć, że moje symulacje są dość “naturalne”. Piłkarze zazwyczaj dostawali oczywiste pozycje pasujące do ich atrybutów. Jak chociażby Roberto Fimino, czy też Kristoffer Ajer. Tym razem wybrałem celowo młodego piłkarza ze stosunkowo dużym potencjałem w grze, gdyż w symulacji nie chcę tylko sprawdzić jak sobie poradzi na nowej pozycji, a również jak się rozwinie w długoterminowym okresie pod jej kontem. Wybór miejsca na boisku też nie był przypadkowy, gdyż jest całkowicie nieoczywisty. Bo kto chciałby ustawić skrzydłowego na pozycji środka obrony jako libero z atakiem. A tak właśnie postanowiłem zrobić i mogę powiedzieć, że póki co, jestem pozytywnie zaskoczony. Pozycję tę nazwałbym takim długodystansowcem środka obrony, mającym łączyć zadania stricte defensywne z pomocą w rozgrywaniu oraz braniu udziału w atakach swojej drużyny. Pozycja, lub inaczej mówiąc, rola na boisku przez Fm-maniaków jest używana dość sporadycznie i w wielu sytuacjach niespełna się taktycznie. Inaczej mówiąc nie współgra z pozostałymi pozycjami na boisku. Przy dobrym doborze formacji i poszczególnych pozycji na boisku może jednak dać oczekiwany rezultat w postaci widocznej przewagi w konstruowaniu akcji ofensywnych. W części wideo dołączonej poniżej do artykułu wybrałem najciekawsze akcje (asysty, bramki) z udziałem libero, w których widzimy między innymi jak zachowuje się nasz obrońca w czasie przejścia z obrony do ataków, lub też chwile po stracie piłki.

Obrońca grający z funkcją libero jest nadal obrońcą, który musi spełniać kilka ważnych obronnych funkcji. Powoduje to, że jego atrybuty defensywne powinny być na bardzo wysokim poziomie. Tym czasem nasz symulowany przypadek jest istną łamagą pod tym kątem. Startowe atrybuty krycia na poziomie 2, odbioru piłki na poziomie 3, ustawienia się 5, skoczności 8, siły 9 oraz gry głową 10, nie pozostawiają zbyt wiele złudzeń, prowadząc do jednoznacznej tezy: ten piłkarz się nie nadaje do grania w obronie. Tym czasem jak to zwykle bywa, trzeba przeciwstawić się krytyce i uznać, że to jest wspaniały pomysł. Fati jest 16 latkiem, co prowadzi nas do dyskusji na temat jego końcowych atrybutów, do czego osobiście zachęcam. Symulację postanowiłem podzielić na dwie kluczowe części, pierwsza skupi się tylko na 4-letnich zmaganiach Hiszpana na nowej pozycji. A druga sprawdzi czy trening defensywny spowoduje niewyobrażalne wzrostu atrybutów piłkarza. Już teraz zapraszam was do szczegółowego przyjrzenia się jego startowym atrybutom – nie zapominając o jego bardzo młodym wieku.

Zaczynając symulacje musiałem uważać na duże oczekiwania ze strony działaczy FC Barcelony, co w połowie drugiego sezonu spowodowały prawie zwolnienie mojego symulowanego menagera. Skupmy się jednak na sezonie numer jeden w wykonaniu Anusa Fatiego. Zaczynając od jego atrybutów, rok gry i odpowiedni trening dał mu skok o 1 oczko w kryciu, 2 oczka w ustawieniu się, po 1 oczku siła i skoczność oraz gra głową, całkiem nieźle? Jeśli chodzi o jego tempo przyswojenia sobie pozycji obrońcy, to tym razem było podobnie jak w poprzednich symulacjach. Kółeczko umiejętności gry na pozycji obrońcy w pełni zielone. Natomiast przyswojenie sobie roli idzie mu już zdecydowanie bardziej opornie, gdyż jest tylko na niecałej połowie Libero. Przechodząc do jego postawy na boisku trzeba uwzględnić fakt, że musiała być dobra. Dając mu przepustkę gry na Igrzyskach Olimpijskich w roli środkowego obrońcy. A jego Hiszpania z nim w składzie zdobyła złoty medal. Nie można się jednak temu dziwić, jego postawa w meczach Barcelony była dobra. W 49 spotkaniach zdobył 4 gole i zanotował 1 asystę kwitując to średnią 7,01. Jak na start musicie przyznać, że robi to wrażenie.

Drugi sezon w wykonaniu Hiszpana również był bogaty w różnego rodzaju mini osiągnięcia. Tym razem również dobrze prezentował się w koszulce FC Barcelony. 52 spotkania w tym 3 asysty i średnia 7,02. Jeśli chodzi o wzrost jego atrybutów to o jedno oczko skoczyło krycie i odbiór oraz ustawienie się, natomiast siła i skoczność poszybowała o 2 oczka w stosunku do roku wcześniej.

Trzeci sezon to 50 spotkań w pierwszym zespole 3 gole i 4 asysty oraz delikatny wzrost umiejętności gry w roli libero. A średnia we wszystkich meczach wyniosła 7,26 co robi wrażenie. Jeśli chodzi o atrybuty defensywne nie zmieniły się w stosunku do roku wcześniej.

Ostatnim sezonem pierwszej części symulacji wykonaniu Fatiego był stosunkowo najlepszy. 57 spotkań w tym 2 gole i 5 asyst z średnią 7,23. Atrybuty po raz kolejny delikatnie wzrosły krycie, ustawienie się oraz skoczność wzrosła o 1 oczko.

Na tym kończę pierwszą część symulacji, w drugiej chciałbym dotrzeć do 10 sezonu w jego wykonaniu. Celem jest sprawdzenie o ile jeszcze wzrosną mu atrybuty defensywne. I tutaj zapraszam do obstawiania ile jeszcze się Hiszpan podciągnie. Oczywiście zapraszam do obejrzenia materiału wideo. A tym czasem zapraszam już za tydzień.

autor: Krzysztof Bogumił Pilarczyk „DobiFM”

Tags: , ,

Related Article

0 Comments

Leave a Comment