pon, Lis 30, 2020

OBECNE UMIEJĘTNOŚCI PIŁKARZA (CURRENT ABILITY)

 

Każdy gracz w Football Managerze posiada bieżącą ocenę swoich umiejętności (CA). Jest to parametr ukryty dla nas (do podejrzenia w edytorze), zawiera się w przedziale 1-200 i decyduje w dużej mierze o tym jak dobry jest piłkarz na boisku. Oczywiście parametr ten zmienia się na przestrzeni kariery zawodnika, w zależności od wielu czynników, ale o tym później.

 

Obecne umiejętności piłkarza zostają rozdzielone na jego atrybuty (o których pisałem w poprzednich częściach Encyklopedii). Rozkład ten i balans punktów odbywa się w zależności od pozycji piłkarza. Są atrybuty które będą ważniejsze dla danej pozycji i są takie które będą mniej istotne. Zatem waga danego atrybutu będzie uzależniona od tego jaką piłkarz ma przypisaną pozycje na boisku. Upraszczając – atrybuty i ich rozwój zużywają CA w zależności od tego jaką mają wagę dla danej pozycji. Przykład: dla środkowego obrońcy ważniejszy będzie atrybut krycia lub odbioru piłki niż techniki i to właśnie te dwa pierwsze atrybuty będą zabierały z puli CA większą ilość punktów przy dystrybucji.

 

Istnieją pewne parametry na które nie są przeznaczane żadne punkty z puli CA. Są to m.in determinacja, agresja, sprawność oraz większość atrybutów ukrytych.

 

Część punktów CA w niewielkim stopniu jest przeznaczona na trening słabszej nogi u piłkarza.

 

JAK SPRAWDZIĆ I KTO OCENIA UMIEJĘTNOŚCI PIŁKARZA W GRZE?

 

Umiejętności piłkarzy szacowane są przez asystenta i trenerów (dla zawodników naszego klubu), oraz skautów (dla piłkarzy klubów rywali). Raport dostajemy w formie gwiazdek, od jednej, która określa najsłabsze CA dla piłkarza, do pięciu, gdzie CA będzie najwyższe. Zazwyczaj gwiazdki te są złote, ale dla juniorów mają one kolor srebrny. Chodzi o to, aby łatwiej było nam porównać umiejętności tylko młodych zawodników względem siebie.

 

Istnieją również gwiazdki czarne. Symbolizują one zakres niepewności trenerów lub skautów. Im mniejsza wiedza o piłkarzu, tym tych gwiazdek będzie więcej, bo i większe są wątpliwości co do umiejętności piłkarza. W miarę pozyskiwania większej liczby raportów o zawodniku, niepewność będzie mniejsza i czarnych gwiazdek będzie mniej.

 

Ważne aby pamiętać o tym, że postrzeganie piłkarza w formie gwiazdek odnosi się i porównuje do TWOJEJ DRUŻYNY JAKO CAŁOŚCI. Przykładowo – jeśli skaut określi danego gracza na 3 gwiazdki, oznacza to, że ten piłkarz reprezentuje gdzieś około mniej więcej średnią umiejętności Twojej drużyny. Powyżej trzech gwiazdek będzie oznaczało, że umiejętności zawodnika są wyżej niż średnia umiejętności drużyny.

 

Pamiętajmy również, że ocena może wzrastać i spadać. Zależy to od aktualnej sytuacji kadrowej Twojego klubu. Wzrost zatem nie zawsze oznacza, że gracz jest lepszy, tylko np. poziom średniej drużyny spadł. Analogicznie odwrotnie. Jeśli gwiazdki spadają, nie oznacza to, że gracz stał się słabszy. Mogło się tak stać, bo zrobiłeś dwa super transfery i średnia drużyny wzrosła.

 

DYNAMIKA UMIEJĘTNOŚCI (ROZWÓJ)

 

Obecne umiejętności piłkarza, czyli CA zmieniają się w trakcie całej jego kariery. Limit i górna granica ustalone są przez potencjał piłkarza (Potential Ability) o którym napiszę na końcu. Rozwój, oznacza pozytywny postęp i dotyczy on w szczególności młodych graczy, ale nie jest to absolutnie żadną regułą i nie jest to gwarantowane w żadnym wieku. Tak jak nie jest gwarantowane, że piłkarz osiągnie przypisany mu potencjał (PA). Regres natomiast, oznacza spadek umiejętności i dotyczy on zwykle graczy w starszym wieku, ale i to nie jest regułą i znów może wystąpić w każdym wieku.

 

Postęp piłkarza możemy podzielić na dwie kategorie: postęp w treningu i postęp związany z doświadczeniem meczowym. Progres przeliczany jest przez silnik co miesiąc lub czasem w momencie podpisania kontraktu z nowym klubem.

 

Istnieje wiele czynników przekładających się na postęp treningowy. Są to:

– atrybuty (determinacja, ambicja i profesjonalizm). Im wyższe, tym rozwój będzie szybszy.

– jakość szkolenia (obiekty treningowe oraz umiejętności sztabu).

– morale gracza , o którym napiszemy sobie w osobnym odcinku. Im wyższe tym progres będzie szybszy.

– inne (zmęczenie, kontuzje itp.)

 

Co wpływa na trening meczowy?

– czas gry, przebywania na boisku. Im dłużej zawodnik będzie grał tym szybciej będzie się rozwijał. Również to z jakim przeciwnikiem rozgrywa mecze, ma tu spore znaczenie. Więcej, bowiem, doświadczenia, złapie gracz który występuje przeciwko silniejszym rywalom.

– reputacja zawodów. Im wyższa waga turnieju/ligi, tym szybciej piłkarz zdobędzie umiejętności.

– wyniki. Im lepsze, tym szybszy rozwój. Ma to ogromny wpływ na parametry determinacji, czy waleczności oraz inne cechy osobowe.

 

Jak zatem rozkładane są atrybuty przez trening i doświadczenie meczowe?

 

Im bardziej gracz skupia się na atrybutach podczas treningu, tym mocniej CA będzie rozkładało się właśnie na te konkretne parametry. Duży czynnik ma tu intensywność i obciążenie, bo im większe, tym szybciej odbędzie się dystrybucja atrybutów. Podczas meczu rozwijają się głównie atrybuty mentalne, jednak pewnie okoliczności mogą wpłynąć na rozwój atrybutów technicznych. Przykładowo, gdy gracz zdobędzie hattricka, jest duże prawdopodobieństwa wzrostu atrybutu ‘wykańczania akcji’. W analogiczny sposób odbywa się regres.

 

Warto pamiętać, że jeśli piłkarz zanotuje znaczny wzrost swojego głównego atrybutu (obrońca – krycie, lub napastnik – wykończenie) i nie wystarczy CA na rozwój atrybutów pobocznych, wtedy, w wyniku redystrybucji, te zaczną spadać.

 

JAK PRZEBIEGA NATURALNY POSTĘP I JAKIE SĄ ETAPY W ROZWOJU ZAWODNIKA

 

Każdy piłkarz ma swoje przedziały wiekowe w których następuje określony postęp (lub regres) w CA. Nie jest to oczywiście stuprocentową regułą, natomiast w większości przypadków tak to wygląda:

 

– junior – dla zawodników poniżej 18. roku życia najważniejszym postępem jest ten w wyniku określonego treningu. Meczowy nie ma większego znaczenia. Trening musi być wysokiej jakości, bo będzie się to odbijało już do końca kariery.

– piłkarz dorosły – tu coraz większą rolę, wraz z wiekiem, odgrywa progres meczowy. Zatem minuty jakie dostaje piłkarz w określonych meczach mają już bezpośredni wpływ na jego karierę.

– rozwój fizyczny – najważniejszy u piłkarzy do 21 roku życia. Atrybuty fizyczne będą mocniej dystrybuowane z CA niż te mentalne.

– rozwój techniczny – następuje po 26. roku życia i u takich piłkarzy atrybuty techniczne będą mocniej się rozwijały niż mentalne, czy fizyczne.

– rozwój mentalny – progres widoczny najbardziej u zawodników około 30. roku życia.

– skok rozwoju ogólnego – zwykle odbywa się między 20. a 26. rokiem życia. Może rozpocząć się wcześniej (wielki talent) jak i później (zmarnowany potencjał w młodym wieku).

– naturalna stabilizacja – jest to moment w karierze każdego zawodnika, gdzie po naturalnym, mocnym skoku atrybutów, następuje spowolnienie (nie całkowity zastój) rozwoju parametrów. Zazwyczaj następuje po 21. roku życia.

– szczyt formy – zwykle odbywa się tuż przed lub po trzydziestce, kiedy to obserwujemy nagły i niespodziewany skok wszystkich atrybutów. Piłkarze z naturalną, wysoką sprawnością mogą przechodzić redystrybucję parametrów nawet po 35. roku życia.

– bolesny spadek i regres – dzieje się to zwykle po szczycie formy, gdy atrybuty, w dużej mierze fizyczne, zaczynają spadać.

 

POTENCJAŁ PIŁKARZA (POTENTIAL ABILITY)

 

Każdy piłkarz posiada również swój ograniczony potencjał. Zawiera się on, podobnie jak CA, w przedziale od 1-200. Jest to parametr stworzony po to, aby nadać piłkarzowi górną granicę dla jego rozwoju i rozwoju jego CA. Jest to wartość stała i prawdopodobnie nie ulega zmianie poza jednym wyjątkiem poruszonym kiedyś na forum SI. Chodzi mianowicie o ciężką kontuzję (powyżej 12 miesięcy).

 

Ocena potencjału jest analogiczna jak w przypadku oceny obecnych umiejętności i ukazana jest gwiazdkami. Pamiętajmy jednak, że różnica między gwiazdkami w CA i PA będzie zależała od wieku piłkarza. Młodszy gracz będzie miał tę różnicę większą ponieważ ma więcej czasu na doszlifowanie własnych umiejętności.

 

autor: vrc (źródło i tłumaczenie ze strony guidetofm.com)

Tags: , ,

Related Article

1 Comment

Krzysztof Bogumil Pilarczyk DobiFM 5 marca, 2020 at 5:02 pm

Jeśli chodzi o PA znam jeden udokumentowany przypadek wzrostu potencjału u piłkarza. W FM15 mojemu znajomemu wrosło PA u młodego Matheus Pereira. Kiedy sprowadzał go do swojej drużyny wynosiło 174 po kilku miesiącach okazało się, że nagle ma on PA na poziomie 192. Trudno powiedzieć czym było to spowodowane. Przypuszczam, że mógł być to zwykły błąd gry ale kto wie..

Jeśli chodzi o CA:
“Warto pamiętać, że jeśli piłkarz zanotuje znaczny wzrost swojego głównego atrybutu (obrońca – krycie, lub napastnik – wykończenie) i nie wystarczy CA na rozwój atrybutów pobocznych, wtedy, w wyniku redystrybucji, te zaczną spadać.”

Przykładem są chociażby symulacje w których zmieniam piłkarzom pozycje. Widać w nich spadek kluczowych atrybutów dla wcześniejszej pozycji piłkarza. Jest jednak jeszcze jeden aspekt, w którym moja wiedza nie jest w 100 % potwierdzona. Duża liczba piłkarzy ma przypisaną pełną pule atrybutów przez researchera. Które rozdzielają się “proporcjonalnie” względem CA piłkarza i rozwijają się zazwyczaj do wskazanego poziomu względem punktów PA.

Leave a Comment