pon, Lis 30, 2020

ATRYBUTY FIZYCZNE – opisują poziom fizyczny i kondycyjny gracza, oraz ogólną sprawność boiskową. Piłkarze z wysokimi atrybutami fizycznymi są w stanie łatwiej i szybciej przemieszczać się po boisku, skuteczniej znajdując wolne strefy w ataku, oraz zagrożone strefy w defensywie. Będą również bardziej przydatni w nowoczesnym futbolu, gdzie nierzadko spotkania w napiętym kalendarzu rozgrywane są co kilka dni.

 

Przyspieszenie – opisuje jak szybko zawodnik jest w stanie osiągnąć swoją maksymalną prędkość biegu z piłką lub bez niej zaczynając z pozycji stojącej. Bardzo ważny parametr dla piłkarzy którzy często, podczas meczu, zmieniają swoją pozycję (skrzydłowi, boczni obrońcy, napastnicy). Atrybut pomocny: ‘szybkość’.

 

Równowaga – jak mocno zawodnik jest w stanie utrzymać się na nogach podczas fizycznej presji przeciwnika. Pod pojęciem ‘fizycznej presji’ rozumiemy sytuację gdy rywal próbuje odebrać piłkę w ruchu (np. podczas dryblingu) lub podczas starcia w miejscu (krycie indywidualne). Parametr odgrywa bardzo ważną rolę w koordynacji ruchowej piłkarza – przy wyskoku, zmianie kierunku biegu, itd.

 

Siła – jak skutecznie piłkarz jest w stanie rywalizować fizycznie z przeciwnikiem. Chodzi tu zarówno o sytuacje w defensywie (krycie, odbiór) jak i w ataku, gdy napastnik próbuje oderwać się od obrońcy, wyskoczyć do główki, czy przepchnąć rywala. Podczas sytuacji stykowych, w kontakcie, zawodnik silniejszy zawsze będzie miał przewagę w starciu ze słabszym rywalem.

 

Skoczność – opisuje zasięg piłkarza podczas wyskoku. Gracze z wyższym atrybutem skoczności będą mieli przewagę w starciach powietrznych o górne piłki. Parametr jest bezpośrednio powiązany ze wzrostem gracza (wzrost nie jest bezpośrednio atrybutem boiskowym). Gra głową, siła i równowaga dodatkowo podniosą wartość wysokiego gracza.

 

Sprawność – jest to ogólny parametr opisujący szeroko pojętą sprawność fizyczną naszego piłkarza. Ma wpływ na wiele elementów, m.in ilość kontuzji w sezonie, szybkość rehabilitacji po urazie, ilość dni potrzebnych na regenerację po meczu, oraz ile takich spotkań piłkarz zagra na możliwie wysokim poziomie kondycyjnym, itd. Niski parametr sprawności spowoduje szybszy spadek cech fizycznych zawodnika po 30. roku życia.

 

Szybkość – jaką maksymalną prędkość jest w stanie osiągnąć piłkarz podczas biegu. ‘Wytrzymałość’ i ‘sprawność’ będą wpływały na to jak długo zawodnik będzie biegł z maksymalną prędkością, a ‘przyspieszenie’ jak szybko ją osiągnie. Należy pamiętać, że zawodnik bez piłki szybciej osiągnie maksymalną szybkość niż zawodnik posiadający futbolówkę przy nodze.

 

Wytrzymałość – opisuje jak zawodnik znosi wysokie obciążenia fizyczne w dłuższym okresie czasu. Mówimy tu o zarówno mikrocyklu w kontekście ’90 minut’ meczowych, jak i makrocyklu w całym sezonie. Zawodnicy z niską wytrzymałością będą nie tylko szybciej męczyli się w trakcie meczu (co przełoży się na mniej efektywną grę), ale również odbije się to na ich kondycji w trakcie całego sezonu. Wytrzymałość jest mocno powiązana z naturalną sprawnością gracza.

 

Zwinność – wpływa na konkretne ruchy i ich szybkość podczas spotkania. Mówimy o: starcie, zatrzymaniu się, zmianie kierunku, szybkości (z piłką i bez niej) oraz dryblingu. Szybkość, przyspieszenie i równowaga, połączone ze zwinnością mają ogromny wpływ na poruszanie się i ruchach ofensywnych piłkarza z piłką przy nodze.

 

autor: vrc

Tags: ,

Related Article

0 Comments

Leave a Comment