wt, Gru 1, 2020

ATRYBUTY MENTALNE – opisują charakterystykę gracza w zakresie psychiki, kreatywności oraz ogólnego zrozumienia zagadnień taktycznych. Wpływają również na głód sukcesu piłkarza. Zawodnicy z wysokimi atrybutami mentalnymi są psychicznie silniejsi, odporni na presję, a przez to bardziej efektywni w sytuacjach stresowych i stykowych. Szybciej się również rozwijają i mają większą ambicję i determinację, by być profesjonalnymi graczami z najwyższej półki.

 

Agresja – jak często piłkarz będzie angażował się w starcia fizyczne z rywalem. Mówimy tu o sytuacjach zaistniałych bezpośrednio przy kryciu rywala czy też próbie odbioru piłki. Wysoki atrybut agresji przy niskich atrybutach ‘koncentracji’, ‘przewidywania’ i ‘decyzji’ będzie skutkował częstymi faulami. Analogicznie mając te atrybuty wysokie, piłkarz uniknie problemów z dyscypliną. Pamiętajmy iż atrybut agresji nie odpowiada w żaden sposób za brutalne zachowanie zawodnika na boisku.

 

Błyskotliwość – jak często piłkarz będzie podejmował niekonwencjonalne akcje będąc z piłką przy nodze. Drybling, strzał techniczny, precyzyjne podania – to zagrania których możemy spodziewać się po zawodniku z wysokim atrybutem błyskotliwości.

 

Decyzje – atrybut wpływa na to jaki wybór podejmie gracz w danej sytuacji i jak dobrze dana opcja zostanie wykorzystana. Parametr jest bardzo mocno powiązany z atrybutami ‘przewidywanie” i “przegląd sytuacji”. Wysoki atrybut ‘decyzji’ spowoduje, że piłkarz podejmie lepszy wybór w konkretnej akcji. Np. Czy strzeli technicznie i precyzyjnie, czy mocno i niecelnie. Czy poda górną piłkę, czy po ziemi.

 

Determinacja – jeden z najważniejszych parametrów w grze. Opisuje on ambicje gracza oraz ‘głód sukcesu’ poza boiskiem. Bardzo często ‘determinacja’ idzie w parze z ‘błyskotliwością’. Przeważnie zawodnik z wysokim parametrem ‘determinacji’ będzie opisywany jako zawodnik silny psychicznie i dążący za wszelką cenę do osiągnięcia chwały. Będzie również szybciej się rozwijał i szedł w stronę pełnej profesjonalizacji.

 

Gra bez piłki – opisuje zdolność piłkarza do zajęcia odpowiedniej pozycji na boisku bez piłki. Mowa tu o sytuacjach gdy zawodnik może przechwycić podanie lub ustawić się skutecznie w strefie zagrożonej (np. przy kryciu). Decyzje, przewidywanie, przyspieszenie to parametry które z pewnością ułatwią grę dobremu napastnikowi i wyjście na pozycję przy wysokim atrybucie ‘gry bez piłki’.

 

Koncentracja – wpływa na ogólne zachowanie piłkarza na placu gry pod kątem podejmowania skutecznych decyzji. Pozwala na lepszą reakcję oraz ocenę sytuacji, zarówno w defensywie jak i w grze ofensywnej. Zawodnicy z niskim parametrem koncentracji z pewnością będą popełniali więcej kosztownych błędów.

 

Opanowanie – wpływa na zachowanie piłkarza w potencjalnie stresowych dla niego sytuacjach (rzut karny, sytuacja sam na sam).

 

Pracowitość – pokazuje czy zawodnik będzie w stanie pracować na pełnych obrotach w trakcie meczu, ale również na treningu. Zawodnicy z niskim parametrem pracowitości są skłonni do odpuszczania sytuacji stykowych oraz nie dawania z siebie wszystkiego podczas zadawanych im obciążeń treningowych.

 

Przegląd sytuacji – jak mocno zawodnik jest w stanie wykorzystać opcje pojawiające się przed nim w momencie posiadania piłki. Bardzo ważny parametr dla piłkarzy odpowiedzialnych za kreowanie akcji, dla rozgrywających oraz zmieniających tempo gry.

 

Przewidywanie – kolejny ważny atrybut dla każdego gracza, niezależnie od pozycji na jakiej występuje. Pokazuje jak szybko piłkarz zareaguje na daną sytuację i czy będzie jej w stanie zapobiec lub ją wykorzystać. Obrońca z wysokim parametrem przewidywania szybciej ustawi się na linii podania, napastnik zaś lepiej ustawi się np na linii spalonego gotowy do wyjścia na pozycję.

 

Przywództwo – pokazuje jak bardzo dany piłkarz jest w stanie wpłynąć na kolegów na murawie. Przykładowo, obrońca z wysokim atrybutem przywództwa będzie w stanie pozytywniej wpłynąć na kolegów z formacji, co przełoży się na stabilniejszą linię defensywy. Oczywiście jest to kluczowy parametr dla dobrego kapitana.

 

Ustawianie się – atrybut odnoszący się tylko i wyłącznie do gry w defensywie. Odpowiednik ‘gry bez piłki’, ale tylko dla zawodników broniących w danej sytuacji. Wpływa na to jak dobrze nasz piłkarz ustawi się względem przeciwnika i czy będzie w stanie skutecznie działać. Mocno połączony z “koncentracją, ‘przewidywaniem’ i ‘kryciem’.

 

Waleczność – odpowiednik ‘determinacji’, ale na boisku. Opisuje skłonność piłkarza do ryzykownych zachowań na boisku, brawury, w imię wyniku i drużyny, nawet kosztem kontuzji. Zawodnik z wysokim atrybutem waleczności będzie częściej walczył o stykowe piłki z narażeniem własnego zdrowia. W połączeniu z wysoką ‘agresją’, ‘determinacją’ i ‘decyzjami’ dostaniemy prawdziwego walczaka.

 

Współpraca – pokazuje jak dobrze piłkarz będzie realizował założenia taktyczne w kontekście współpracy z partnerami z drużyny. Zawodnicy z wysokim atrybutem współpracy będą grali razem, zespołowo i dla klubu. Piłkarze z niskim parametrem będą zaś większymi indywidualistami i nigdy nie będą pracowali na innych.

 

autor: vrc

Tags: ,

Related Article

0 Comments

Leave a Comment