wt, Gru 1, 2020

ATRYBUTY TECHNICZNE – skupione na zachowaniu piłkarza mającego piłkę przy nodze. Determinują również sytuacje gdy zawodnik znajduje się blisko przeciwnika przy próbie odebrania piłki (krycie, odbiór). Są jednymi z najważniejszych parametrów opisujących naszego gracza ponieważ w dużej większości odpowiedzialne są za dystrybucję piłki w fazie ataku.

 

Długie wrzuty – jak daleko i jak celnie jest w stanie zawodnik wyrzucić piłkę z autu.

 

Dośrodkowania – jak celnie piłkarz będzie dośrodkowywał futbolówkę to wyznaczonego celu z okolic pola karnego. Bardzo ważny atrybut dla piłkarzy działających w bocznych strefach boiska.

 

Drybling – jak dobrze zawodnik kontroluje piłkę mając ją przy nodze podczas biegu. Z wysokim parametrem ‘zwinność’ i ‘równowaga’ otrzymamy dryblera potrafiącego stworzyć przewagę liczebną w ataku.

 

Gra głową – jak celnie piłkarz zagra futbolówkę głową do wyznaczonej strefy. W połączeniu z atrybutem ‘skoczności’ mamy gracza którego należy jak najczęściej wykorzystywać przy stałych fragmentach gry.

 

Krycie – jak dobrze zachowa się zawodnik będąc blisko przeciwnika uniemożliwiając mu celne podanie do partnera. Atrybuty pomocnicze: siła, decyzje i ustawianie się.

 

Odbiór piłki – jak skuteczny będzie odbiór piłki przeciwnikowi bez popełnienia faulu. Najważniejszy parametr dla graczy którzy bronią w newralgicznych strefach boiska (środkowi obrońcy i defensywni pomocnicy). Atrybuty pomocnicze: decyzje i ustawianie się.

 

Podania – z jaką celnością piłkarz zagra futbolówkę do swojego kolegi z drużyny. Dotyczy szczególnie podań średnich i długich. Przy krótkich ważniejsza jest technika i przyjęcie piłki. Atrybut bardzo ważny przy grze bezpośrednimi podaniami. Piłkarz z wysokim parametrem ‘podania’, przy równoczesnym wysokim atrybucie ‘kreatywności’ i ‘przeglądu sytuacji’ będzie częściej zaskakiwał przeciwnika niekonwencjonalnym podaniem otwierając tym samym drogę dla napastników.

 

Przyjęcie piłki – jak dobrze piłkarz poradzi sobie z opanowaniem futbolówki po jej przyjęciu. Atrybut mocno wpływa również na dystrybucję piłki i rozegranie jej w akcji. Mocno przydatne przy szybkiej, krótkiej i kombinacyjnej grze, gdzie wysoki parametr przyjęcia piłki pozwoli na szybsze i skuteczniejsze rozegranie piłki pod polem karnym przeciwnika.

 

Rzuty karne – jak skutecznie zawodnik będzie wykorzystywał “jedenastkę”. Atrybuty pomocnicze: koncentracja, decyzje, technika.

 

Rzuty rożne – jak celnie jest w stanie zawodnik zagrać piłkę z narożnika boiska. Atrybuty pomocnicze: dośrodkowania, podania i technika.

 

Rzuty wolne – jak celnie piłkarz zagra ze stałego fragmentu gry w pole karne lub bezpośrednio odda strzał na bramkę. Atrybuty pomocnicze: dośrodkowania, strzały z dystansu, technika i koncentracja.

 

Strzały z dystansu – jak celnie i skutecznie piłkarz odda strzał na bramkę przeciwnika spoza pola karnego.

 

Technika – jak dobrze zawodnik radzi sobie z piłką mając ją przy nodze. Najmocniej wpływa na: podania, dośrodkowania, strzały z dystansu, strzał z woleja i oczywiście drybling. Piłkarze z wyższą techniką częściej będą podejmowali nieprzewidziane zagrania, decydowali się na drybling czy przerzut piłki na drugie skrzydło lub wolną strefę, podejmowali większe ryzyko przy lepszej skuteczności zagrań.

 

Wykańczanie akcji – jak skutecznie piłkarz zachowa się będąc bezpośrednio w polu karnym rywala w sytuacji bramkowej. Atrybut najważniejszy dla snajperów, ale również dla pomocników wbiegających w pole karne rywala. Opanowanie i decyzje to parametry które muszą łączyć się z ‘wykańczaniem akcji’.

 

autor: vrc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tags:

Related Article

1 Comment

Pawel Turek 12 lutego, 2020 at 2:11 pm

Fajny tekst 🙂 czekam na kolejne.

Leave a Comment