pon, Lis 30, 2020

Parametry piłkarzy w Football Managerze są, jak wiadomo, najważniejszym czynnikiem determinującym ich przydatność drużynową w kontekście formacji oraz pełnionej przez nich roli na boisku. Zawierają się one w przedziale 1-20 i dzielą na trzy kategorie: techniczne (lub bramkarskie w przypadku golkiperów), mentalne i fizyczne. Ich zrozumienie jest podstawowym aspektem sztuki menadżerskiej w grze, dlatego przybliżę Wam definicję każdego z nich. Dzisiaj zajmiemy się parametrami bramkarzy.

ATRYBUTY BRAMKARSKIE

Chwytanie – jak skutecznie bramkarz chwyta piłkę po złapaniu jej. Wysoki atrybut chwytania pozwoli uniknąć wypuszczenia futbolówki z rąk i dobicia jej przez zawodnika rywala. Bardzo ważny parametr gdy gramy przy złej pogodzie.

Ekscentryczność – jak często bramkarz podejmie się nieprzewidzianych zachowań, takich jak np dryblin poza polem karnym. Wysoki atrybut ekscentryczności jest dobry tylko w parze z pozostałymi dość wysokimi parametrami. W innym wypadku będzie skutkował popełnianiem błędów a’la Karius.

Gra na przedpolu – określa na ile skutecznie bramkarz będzie grał przeciwko piłkom zagrywanym na przedpole. Niski parametr gry na przedpolu będzie skutkował podejmowaniem błędnych decyzji w takich sytuacjach. Atrybut łączy się mocno z innymi, takimi jak: przedwidywanie, decyzje czy przegląd sytuacji.

Jeden na jednego – jak dobrze bramkarz będzie radził sobie w pojedynkach ‘sam na sam’ z rywalem.

Komunikacja – jak dobrze golkiper porozumiewa się z linią defensywy i wpływa na jej ustawienie. Wysoki atrybut komunikacji będzie powodował większą stablilność w grze obrony i mniej popełnianych przez nią błędów.

Piąstkowanie – określa jak bardzo prawdopodobne i skuteczne będzie wypiąstkowanie piłki w sytuacjach powietrznych, gdy można ją złapać. Przewidywanie, opanowanie, czy koncentracja będą tu miały wpływ na to, czy bramkarz zdecyduje się piłkę łapać, czy piąstkować. Przykładowo, jeśli golkiper ma niski atrybut chwytania i koncentracji, będzie starał się ją wypiąstkować.

Refleks – jak dobrze i szybko bramkarz zareaguje na strzał. Atrybut refleksu jest bardzo przydatny przy strzałach z bliskiej odległości.

Wychodzenie poza pole karne – jak skutecznie bramkarz oceni szansę na przechwycenie prostopadłej piłki zagranej w pobliże jego pola karnego. Na szybkość ruchu wpływają szybkość i przyspieszenie. Opanowanie, koncentracja i decyzje również wpływają na to jak skuteczna jest podjęta o wybiegu decyzja.

Wykopy – jak daleko bramkarz jest w stanie wykopać futbolówkę. Atrybut ten nie ma wpływu na skuteczność podań (podania i technika), a jedynie na ich odległość.

Wyrzuty – z jaką dokładnością golkiper wyrzuca piłkę do kolegów z drużyny. Nie ma wpływu na odległość rzutu. Za to odpowiada parametr siły.

Zasięg wyskoku – jak wysoko sięgnie bramkarz rękoma podczas wyskoku.

 

autor: vrc

Tags: , ,

Related Article

1 Comment

GramwFm 11 lutego, 2020 at 2:58 pm

Czekam na kolejną cześć encyklopedii 🙂

Leave a Comment